ЛАМБЛИАЗА (ЖИРАРДИАЗА) МКБ A07.1
ЛАМБЛИАЗАТА е протозойна инфекция, която засяга тънкото черво. Паразитът съществува под две форми вегетативна и цистна, която служи за предаване на заразата. Източник на инфекцията е човекът, отделящ цисти. Заразяването става чрез поглъщане на цисти със замърсени ръце, хранителни продукти, вода. Механични преносители са мухите и хлебарките.
ПРИЧИНИ
Причинител на заболяването е едноклетъчният паразит Ламблия интестиналис (жиардиа ламблиа). Заразяването става чрез поглъщането на цисти на паразита, които се отделят с фекалиите на болните и могат да останат жизнеспособни до 3 месеца. Човекът (болен или паразитоносител) е единствен гостоприемник и източник на жирардиазата. Предаването става чрез замърсени с цисти ръце, предмети на бита или контаминирани хранителни продукти и вода, както и чрез механични преносители – инсекти
КЛИНИЧНАТА КАРТИНА се проявява след инкубация от 5 – 8 дни с безапетитие, променен вкус, увеличено слюнкоотделяне, коликообразни болки в корема, диария които преминават спонтанно. В някои случаи се появява малабсорбция. Чревната форма се проявява в съчетание с жлъчно-чернодробна, както и алергична и неврастеновегетативна симптоматика.
ДИАГНОСТИКАТА се извършва чрез изследване на дуоденално съдържимо за вегетативни форми на Ламблиа интестиналис и чрез изследване на фекалии за цисти на паразита.
ЛЕЧЕНИЕТО се извършва извършва с Метронидазол (Ефлоран, Флажил, Клион или Трихомонацид) таблетки от 250 мг. В дневна доза от 750мг. За лечебен курс от 7 дни или в дневна доза от 2 гр. За лечебен курс от 3 дни в 3 приема. За деца под 15г. – дневната доза е 15 мг. на кг. телесна маса в 3 приема за лечебен курс от 5 – 7 дни. Тинидазол (Фасижин, Тиндурин) таблетки от 150 мг. и 500 мг (възрастни) – 4 таблетки еднократно, при деца под 12 г.по 50 – 60 мг. на килограм телесна маса еднократно. вегетативна форма Ниморазал (Наксофен, Наксожин) таблетки от 250 и 500 мг. в доза 500 мг./12 часа за лечебен курс от 6 дни или 2 гр./24 часа за лечебен курс от 1 – 2 дни. Фуразолидин (Фурокс, Нифолидон) суспензия 0.33% флакони по 100 гр. При възрастни 3 по 1 супена лъжица през 8 часа; при деца по 8 – 10 мг./кг/24 часа в три приема за лечебен курс от 5 дни; от 1 до 12 месеца – по 1 ч.л през 6 – 8 часа; от 1 до 5 години – по 1 ч.л през 6 – 8 часа; над 5 години – по 2 ч.л през 6 часа.
ПРОФИЛАКТИКА – необходимо е активно издирване, саниране и диспансеризация на заразените; чрез подобряване на битовата хигиена и култура и борба с механичните преносители. Заразените се диспансеризират след проведено лечение за 6 месеца до 1 година с клиничен преглед и паразитологични изследвания 3-кратно през 10 дни непосредствено след лечението, впоследствие ежемесечно. В личен план профилактиката изисква спазването на добра лична хигина, при приготвяне и съхранение на храната.
.
КАКВО Е ЕНТЕРОБИОЗА
Ентеробиозата е вид глисти, които живеят в тънките черва. (Острици, детски глисти)
Заболяването, което е напълно лечимо, се нарича още острица. То засяга предимно децата, но за щастие като цяло не е опасно.
ПРИЧИНИ, РИСКОВИ ФАКТОРИ И ПРЕВЕНЦИЯ
Ентеробиозата се дължи на инфекция с паразити на име Enterobius vermicularis. Те са малки бели червейчета с дължина от 5 до 13 милиметра.
Женските червеи снасят яйцата си в областта на ануса, откъдето най-често започва разпространението на болестта при децата, защото се появява сърбеж и при разчесване яйцата преминават по ръцете и най-вече под ноктите.
Заразяването става още чрез ядене на замърсена с яйца на паразита храна или вода, пипане на инфектирани предмети, заради мръсни ръце и т.н. Остриците лесно се предават от човек на човек и затова са най-често срещата форма на глисти.
СИМПТОМИ
Ентеробиозата често няма симптоми. В случаите, когато такива има, те са:
Сърбеж в областта на ануса, където червеят снася яйцата си. Недоспиване и/или изнервяне заради сърбеж през нощта. Сърбеж във вагината при момичета (ако червей проникне там). Рядко може да се наблюдава гадене, загуба на тегло или болка в коремната област. Потърсете лекар, ако детето ви се оплаква от сърбеж в областта на ануса.
Лекарят може да ви инструктира да вземете проби от ануса на детето за изследване. Това се прави с прозрачна лепенка, която се слага и маха нежно около въпросното място веднага след ставане (преди всяко друго действие). По лепенката ще полепнат яйца на острици, които после могат да бъдат разпознати. Тестът най-често се прави три поредни сутрини.
ЛЕЧЕНИЕ
Ентеробиозата се лекува чрез антипаразитни медикаменти. Лекарствата са ефективни срещу излюпените червеи, а не срещу яйцата им. Затова често втора доза медикаменти се пият две седмици след първата. Зентел 400 г. еднократно над 2 годишна възраст и след това още 400 мг след 2 седмижи. При възраст под 2 години дозата е наполовина.
Какво помага:
Почиствайте ежедневно тоалетната дъска и чиния, за да спрете разпространението на глистите. Перете спалното бельо поне два пъти седмично. Не давайте да детето си да се чеше и пипа в областта на ануса. Мийте му ръцете (особено под ноктите) най-малко след ходене до тоалетната и преди хранене
ПРОГНОЗА И ВЪЗМОЖНИ УСЛОЖНЕНИЯ
Заболяването е напълно лечимо. В редки случаи при момичета и жени паразитът може да навлезе в тялото през вагината и да предизвика възпаление на матката или яйцепроводите (тазова възпалителна болест).