ПКК и ДКК – В ранните етапи на вирусната инфекция, включително при COVID-19, ПКК се променя по следния начин: Броят на левкоцитите (белите кръвни клетки) е нормален или намален; Броят на лимфоцитите може да е нормален, но по-често намален под референтните граници (при 80% от пациентите с коронавирусна инфекция)
Нормално, в хода на вирусна инфекция, имунните клетки реагират веднага. Така може да се промени броят и процентът на левкоцити и лимфоцити. Най-често причината за намален брой на лимфоцити е изчерпването им в хода на вирусната инфекция. От друга страна, при бактериална инфекция по-често се наблюдава увеличен брой левкоцити, тъй като те могат бързо да дойдат от депата, за разлика от лимфоцитите
CRP – Надежден маркер на възпаление в организма. Алтернативен маркер е СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите). Разликата е, че CRP е по-чувствителен и точен показател от СУЕ при вече настъпилата остра възпалителна фаза. Ако нивата на CRP са повишени, нивата на СУЕ може да са в норма. Референтни стойности <0.5 mg/dL.
Феритин – Показател за възпаление, който значително се увеличава при тежки пациенти в сравнение с нивото при пациенти с умерена тежест на заболяването. Референтни стойности за лица над 18 г. Жени: 13-150, Мъже: 300-400 ng/ml.
Д-димер – Има висока негативна предсказваща стойност за възникването на тромбоза. Т.е. нива в границите на нормата се използват за отхвърляне на остра белодробна тромбемоболия или дълбока венозна тромбоза.Референтни стойности – < = 0.5 mcg/mL.
Рентгенография на бял дроб – в 50% от случаите не може да се открие наличието на интерстициална пневмония, когато тя е налице. Ранната точна диагноза се поставя със скенер.
PCR-тест – молекулярен тест за диагностициране на на Ковид 19 инфекция – открива се наличие на РНК на вируса в организма на пациента.
Бърз антигенен тест – Тест за откриване на един от белтъците на корона вируса. За извършване на двата теста от пациента се взима НАЗОФАРИНГЕАЛЕН СЕКРЕТ.